Jakie są rodzaje uszczelnień? Podstawowe rodzaje uszczelnień.
Jakie są rodzaje uszczelnień? Rozróżniamy pięć podstawowych systemów uszczelnień. Gwint w tych systemach służy do dociśnięcia powierzchni uszczelniających do siebie. Dodatkowo powierzchnie i płaszczyzny uszczelniające mogą być uzbrojone w o-ring a jego zadaniem jest dodatkowe uszczelnienie złącza.
Podstawowe systemy uszczelnień
USZCZELNIENIA PŁASKIE
- stosowane najczęściej w pneumatyce gwinty calowe BSP i metryczne z podkładką uszczelniającą
- stosowane w hydraulice siłowej gwinty calowe “amerykańskie” ORFS (z rowkiem w końcówce męskiej w którym znajduje się o-ring uszczelniający połączenie)
Przykłady końcówek z takim uszczelnieniem:
– Metryczne: DKL-F, CEL-F
– BSP: DKR-F, AGR-F
– ORFS: DKO, AGO
STOŻEK 24°
- gwinty zawsze metryczne – cecha charakterystyczna to cylindryczne gniazdo w części męskiej (GZ) systemu na rurkę
Przykłady końcówek z takim uszczelnieniem:
– Metryczne: DKL, DKOL, DKS, DKOS, CEL, CES
STOŻEK 60°
- najczęściej są to systemy calowe BSP
- bardzo rzadko występują inne systemy gwintów, a przykłady końcówek z takim uszczelnieniem to:
– BSP: DKR, DKOR, AGR, AGR-K
– JIS BSP: DK-R
– Metryczne: DKM, AGM
STOŻEK 74°
- najczęściej stosowane w amerykańskich maszynach i urządzeniach, a przykłady końcówek z takim uszczelnieniem to:
– UNF: DKJ, AGJ
STOŻEK 60° (odwrotny)
Przykłady końcówek z takim uszczelnieniem:
– JIS Metryczny: DK-M, ADK
– JIS BSP: DK-C
Systemy połączeń w hydraulice siłowej to sposób łączenia elementów układów hydraulicznych, takich jak pompy, zawory oraz siłowniki czy przewody. Zgodnie z powyższym, systemy połączeń mogą być sztywne lub elastyczne a zależy to od rodzaju przewodów i warunków pracy. Dlatego też do połączeń sztywnych stosuje się zwykle armaturę gwintowaną, natomiast do połączeń elastycznych złączki hydrauliczne, które mogą być wtykowe lub skręcane. Złączki hydrauliczne mogą być również z pełnym przelotem, jednostronnie lub obustronnie odcinające, w zależności od tego, czy posiadają zawory odcinające zapobiegające wyciekom oleju hydraulicznego podczas rozłączania i przyłączania przewodów. Warto zaznaczyć, że systemy połączeń w hydraulice siłowej muszą zapewniać odpowiednią wytrzymałość i szczelność przy wysokich ciśnieniach i temperaturach panujących w układach hydraulicznych. Dzięki temu mamy pewność co do bezpiecznej i bezproblemowej pracy urządzenia, co pozwoli zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianych awarii. Z uwagi, że jest to temat niezwykle istotny, poświęcamy mu w niniejszym artykule nieco więcej uwagi.
Ponadto warto zaznaczyć, że systemy połączeń w hydraulice siłowej mają zastosowanie w różnych branżach i maszynach, takich jak budownictwo, rolnictwo, przemysł wydobywczy czy obrabiarki. Dlatego należy dobrać odpowiedni typ i jakość systemu połączeń do danego zastosowania. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia lub awarii układu hydraulicznego. W następstwie również do dłuższej przerwy i postoju maszyny.
Podsumowując, zwracając uwagę na powyższe zagadnienia, dokonasz właściwego wyboru i zapewnisz długą żywotność przewodu hydraulicznego. Następstwem tego będzie oszczędność czasu, mniejsze ryzyko przestoju oraz zminimalizowanie niepotrzebnych kosztów. W wyniku zwrócenia uwagi na szczegóły, unikamy wyżej wymienionych ryzyk i bezproblemowo pracujemy w swoim tempie.
Twoja opinia jest niezwykle cenna dla nas. Jesteśmy ekspertami w zakuwaniu węży hydraulicznych i oferujemy wysokiej jakości przewody hydrauliczne, w tym także hydraulikę siłową. Jeśli masz uwagi lub sugestie dotyczące naszych usług, zachęcamy do kontaktu pod adresem info@zakuwanie24.pl. Z uwagi na to, że staramy się ciągle rozwijać, Twoje zaangażowanie jest dla nas bardzo istotne. Pozwoli nam bowiem udoskonalać proces składania zamówień, ich obsługę oraz ciągle podnosić jakość naszych działań. Dziękujemy!