Jak zidentyfikować gwint?

Pomiar średnicy gwintu i identyfikacja - Jak zidentyfikować gwint

Jak zidentyfikować gwint? Sposobem na pomiar średnicy gwintu jest użycie suwmiarki a sposób pomiaru jest przedstawiony na załączonych ilustracjach. Dzięki nim sprawdzisz, jak poprawnie zidentyfikować gwint a poprawny pomiar poprowadzi do prawidłowego wyboru.

Pomiar gwint wewnętrzny

Aby sprawdzić, jaki zakres średnic wewnętrznych lub zewnętrznych odpowiada danemu wymiarowi, należy porównać uzyskany pomiar z odpowiednią tabelą. Dlatego też prosimy zwrócić uwagę na załączoną ilustrację, co ułatwi wybór przewodu.

Po rozwinięciu rozmiarów z tabeli, należy znaleźć rysunek odpowiadający szukanemu systemowi uszczelnienia. 
W artykule niżej znajdziesz szczegółowy opis systemów uszczelnień hydraulicznych. 

UWAGA!
Należy jednak uważać, ponieważ niektóre zakresy częściowo pokrywają się ze sobą dla różnych rodzajów gwintów. Idąc dalej,  każdy pomiar może być obarczony błędem i aby mieć pewność, należy sprawdzić sąsiednie gwinty w tabelce o podobnym wymiarze. 

Identyfikacja po gwincie zewnętrznym

Jak zidentyfikować gwint? Aby ułatwić identyfikację systemu połączeń hydraulicznych, należy skoncentrować się na męskiej części systemu  czyli gwincie zewnętrznym, a jest to najłatwiejszy sposób identyfikacji.

Najlepiej sprawdzić króciec z gwintem zewnętrznym (GZ), z którego odkręciliśmy węża i zwrócić uwagę na wymiary podane na rysunku. W rezultacie uzyskamy pewność, że wybieramy odpowiedni system połączeń hydraulicznych i otrzymamy odpowiedni przewód. 

Pomiar skoku gwintu

Aby dokładnie zmierzyć skok gwintu, należy wykonać następujące kroki na męskiej części systemu:

  1. Ustaw suwmiarkę na wymiar taki sam jak „SG” z wiersza jak nad rysunkiem i przyłóż suwmiarkę do gwintu tak, jak pokazano na rysunku.
  2. Upewnij się, że szczęki suwmiarki są na szczytach pierwszego i czwartego szczytu gwintu, jak pokazano na rysunku. Jeśli nie pasują, sprawdź sąsiednie gwinty z tabelki.

Dokładne zmierzenie skoku gwintu jest ważne, gdyż pozwoli zapewnić właściwe dopasowanie elementów. Dzięki temu usprawnić również proces składania zamówienia oraz zminimalizowania ryzyka pomyłki. Kliknij w poniższy link, aby sprawdzić, jak powinieneś zmierzyć skok gwintu.

UWAGA: Podobne końcówki systemu metrycznego DKOL i DKOS

Końcówki metryczne systemu DKOL i DKOS oraz męskie części CEL i CES mają ten sam gwint i ten sam kąt powierzchni uszczelniającej.

Dla zagrożonych pomyłką przypadków w zakładce “Zobacz szczegóły” znajduje się grafika z wymiarami, dzięki której możemy je sprawdzić w celu uzyskania potwierdzenia wyboru i wybrać tym samym odpowiedni przewód.

W celu identyfikacji:

  • ustaw wartość z pierwszego zdjęcia na suwmiarce, po czym zablokuj suwmiarkę i dokonaj porównania do końcówki w sposób pokazany na zdjęciu
  • następnie ustaw wartość z drugiego zdjęcia i ponownie dokonaj porównania. Dzięki tej prostej metodzie zidentyfikujesz końcówkę i sprawdzisz, czy jest to odpowiednia pozycja.
Chcesz dowiedzieć się, jak rozróżnić system DKOL od DKOS? Pomoże Ci w tym poniższy artykuł.
Jak rozróżnić system DKOL I DKOS?

Flansze

Innym rodzajem systemu połączeń jest flansza a  jest to system uszczelnienia dwóch powierzchni płaskich z o-ringiem. Elementem łącznym jest półkołnierz lub kołnierz dociskany śrubami.

Przy flanszach najważniejsze są dwa parametry: średnica flanszy „D” i grubość kołnierza „C”.

Jeśli chcesz upewnić się, jakie są rodzaje flansz, zajrzyj do poniższego artykułu.

Jakie mamy rodzaje flansz? rodzaje flansz
Pobierz naszą aplikację ze skanerem QR
Znajdź nas w social mediach

Twoja opinia jest niezwykle cenna dla nas. Jesteśmy ekspertami w zakuwaniu węży hydraulicznych i oferujemy wysokiej jakości przewody hydrauliczne, w tym także hydraulikę siłową. Jeśli masz uwagi lub sugestie dotyczące naszych usług, zachęcamy do kontaktu pod adresem . Twoje zaangażowanie jest dla nas bardzo istotne, ponieważ pozwoli nam udoskonalić nasza pracę. Tym samym Tobie ułatwić proces składania zamówienia. Zachęcamy więc do dzielenia się swoja opinią. Dziękujemy!